İşte yaş gruplarına göre oyuncak önerileri: Çıngıraklı oyuncaklar: Ses çıkarması açısından özellikle 0-2 yaş arası çocukların en temel oyuncaklarından biridir. Bebebğin dikkatini çeker. Uzanmasına ve yakalamasına teşvik eder. Göz ve el koordinasyonunu geliştirir. Sebep sonuç ilişkisini öğrenmesine katkı sağlar.Peluş oyuncaklar: Bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlar. Oyuncak, bebeğin en iyi arkadaşı olabilir.Faaliyet merkezi: 6. ay ile 18. aylar arasında çocuğun çok dikkatini çeker. Çocuk faaliyet merkezi oyuncağının üzerindeki halkaları çeviriri düğmelere basar, topları çevirir.
Oyuncak telefon: 6. aydan itiberen bebeğin en çok dikkatini çeken oyuncaklardan biridir. Önceleri çocuk düğmelere basmaktan büyük keyif alırken, büyüdükçe hayal etmeye ve telefonla konuşmaya başlar. Şekilli kutular: Farklı şekillerdeki deliklerden atılmasını sağlayan bu oyuncak, çocuğun şekilleri tanımasına yardım eder. Boy ve ölçüler konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlar. El becerilerini geliştirir, ayırt etme yeteneklerini artırır. Çekmeli oyuncaklar: Çocuğun çekerek bir yere sürüklediği oyuncaklar onların dengede kalması açısından önemlidir. Yapbozlar: Çocuklar için en eğitici oyuncaklardan biridir. Çocukların görsel koordinasyonunu sağlamasına ve desenleri, şekilleri tanımasına yardımcı olur. Oyun hamurları, kalem ve boyalar: Çocukların el kaslarının gelişmesine, el ve göz koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olur. El becerilerinin ve yaratıcılığının gelişmesine katkı sağlar. Seçil Semiz Özcan
![](https://www.nobetcigazete.com/images/files/2024/06/66657a63c981c.jpg)