Kelime hazineniz ne kadar geniş ise zekanızı o nispette kullanırsınız. Kitap okumak kelime dağarcığını geliştiriyor, çünkü kitap okurken birçok yeni kelime öğrenilmesine yardımcı oluyor. Kitap okuyan insanlar olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğreniyor ve aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirip, geniş bir görüş açısı sağlayarak, olayları inceleme yeteneği kazandırıyor.
Okumak, hafızayı geliştirmeyr yardımcı oluyor, çünkü okurken beynin öğrenme ve hafızadan sorumlu kısmını çalışıyor. Okurken görsel işleme, kelime tanıma ve anlama, motor becerilerin dahil olmak üzere beyninin tüm bölümlerini çalışıyor.Kitap okumak yaratıcılığı geliştiriyor. Çünkü herhangi bir kitap okuduğunda, düşüncelerini kelimelerle ifade etmesi daha kolay hale geliyor böylece diğer insanlar onları net bir şekilde anlayabiliyor.Kitap okumak kişinin birçok yeni konuyla karşılaşmasını ve yeni şeyler öğrenmesini sağlıyor.Her gün düzenli kitap okuyan kişiler disiplin kazanıyor ve kişinin bu disiplini hayatının diğer alanlarında da sürdürülebilmesini sağlıyor.Farklı yazın türlerini okumak, zihninin ve vücudunun rahatlamasına izin vererek stresin neden olduğu sorunları çözmene yardımcı oluyor. Kişi okumaya başladığında, stres yaratan olaylara değil, kelimelere ve hikâyeye odaklanmaya başlanıyor. Kelimeleri okumak ve bunlara odaklanmak, zihni endişelerden kurtarmaya da destek oluyor. Seçil Semiz Özcan
![](https://www.nobetcigazete.com/images/files/2024/06/666470febbed2.webp)