Seçil Semiz Özcan/ Nöbetçi GazeteTürkiye Kültür Yolu Festivali kapsamında Bursa'da bir çok etkinlik düzeleniyor. Konserler, ataolyeler ve söyleşiler Bursalı vatandaşların beğenisine sunuluyor. Festival dolayısıyla bugün Tayyare Kültür Merkezi'nde Türk sinemasının “Sultanı” Türkan Şoray, hayranları ile bir araya geldi.Gerçekşetirilen söyleşiye Bursalılar yoğun ilgi gösterirken, etkinliğe Çocuklar Duymasın dizisinin senaristi Birol Güven de katıldı.“Başımın okşanmadığı bir çocukluk dönemi geçirdim”Türk sinemasının kendisi için çok önemli olduğunu vurgulayarak söze başlayan Türkan Şoray, sinema eğitimi almadığını, mesleğe 15 yaşında başladığını ifade etti.Yalnız, mutsuz ve başının okşanmadığı bir çocukluk dönemi geçirdiğini açıklayan usta oyuncu, böyle bir ruh halindeyken kendisini film setlerinde bulduğunu belirtti.
“Aşık olmak istiyorum”Dünyadaki tüm kitapları okumak, yeni lisan öğrenmek ve piyano çalmak istediğini söyleyen Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray, aşık olmak istediğini de dile getirdi. “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin senaryosunu kendisi yazsaydı “yine emeğin çok önemli olduğuna dikkat çekmek isterdim” diyen Şoray, sinemanın hayatındaki yerinin her zaman ön planda olduğunu ifade etti.“Gözyaşları kendiliğinden akıyordu"Film çektiği yıllarda set hatıralarını sevenlerine anlatırken duygu dolu anlar yaşayan Türkan Şoray, ağlaması gerektiği sahnelerde göz yaşartıcı madde kullanmadığını, göz yaşlarının kendiliğinden aktığını söyledi. Rolüne hazırlanırken, oynayacağı karakterlerin ruhunu tamamen hissettiğini belirten Şoray, acıyı, hüznü, sevinci ve neşeyi çok derinden yaşadığını söyledi.,Türkan Şoray, "Karagözlüm" şarkısıyal mest etti!Sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran ve 7’den 70’e herkesin sevgisini kazanan Türkan Şoray, genç meslektaşlarına da önerilerde bulundu. Yeni kuşak sinemacılara “Vaktinizi boşa harcamayın, kendinizi sadece sinemaya adayın” tavsiyesinde bulunan Şoray, sahnede “Karagözlüm” şarkısını söyleyerek sevenlerini mest etti.Festival süresince Türk sinemasının en önemli yıldızları da Bursalılar ile buluşacak. Türkan Şoray’ ın ardından, Hülya Koçyiğit, Ahmet Mekin, Selma Güneri, Yusuf Sezgin gibi Türk sinemasının ünlü yıldızları düzenlenecek söyleşilerle hayranlarıyla bir araya gelecek.Geleceğin sinemacıları ve tiyatrocuları için de yönetmenlik, senaryo yazarlığı, oyunculuk, tiyatro ve okuma atölyeleri düzenlenecek.Seçil Semiz ÖzcanTürkan Şoray, Bursa'da sevenleriyle buluştuhttps://t.co/RaWqaSW5dr#Bursa #türkanşoray pic.twitter.com/JD1sGvQuGF
— Nöbetçi Gazete (@NobetciGazete) June 1, 2024