Reklam
Reklam

Martıların inci kefali kavgası

Van Gölü’nde bulunan inci kefali balığının yumurtalarını bırakmak için tatlı su yataklarına göçü devam ederken, balıkları avlamak için birbirleriyle yarışan martılar ilginç görüntüler oluşturuyor.

24 Mayıs 2023 - 14:15
TAKİP ETTAKİP ET
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sakat martının yaşam mücadelesi
Sakat martının yaşam mücadelesi

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru başlattığı göç devam ediyor. Her yıl 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında üremek amacıyla sürüler halinde Van Gölü’nü besleyen akarsulara akın eden binlerce inci kefalinin neslini korumak için av yasağı uygulanıyor.

Van Valiliği koordinesinde jandarma, emniyet ve belediye ekipleri kaçak avcılığı önlemek amacıyla sıkı önlemler alırken, Van Gölü üzerindeki adalarda ve sahil kıyılarında yaşayan martılar ise yakaladıkları balıklarla kendilerine ziyafet veriyor. Martıların av sırasında birbirlerine karşı verdikleri mücadele ise ilginç görüntüler oluşturuyor.

Göçün en yoğun izlenebildiği Erciş balık bendine gelen martılar, yumurtalarını bırakmaya çalışan balıkları avlamak için birbirleri ile kıyasıya kavga ediyor.