Hiç kimse kusura bakmasın!
Sağlık alanında yapılan haksızlıklara, iş bilmezliklere, keyfi uygulamalara, yolsuzluklara, çalmalara- çırpmalara, satmalara, görevi kötüye kullanmalara...
Bendenizin ağız dolusu bağırası var!
Siz bağırır mısınız yoksa başka bir şey mi yaparsınız bilemem...
Hem ülke genelinde hem de ilimizde sağlık hizmetleri alımı ve sunumunda “Dibe” vurduk “Dibe!”
Varsa yoksa “Benim adamım!” teraneleri...
Vatandaş, hastalar randevu alamıyormuş, ameliyat olamıyormuş, aylar sonrasına gün veriliyormuş...
Çalışanlar zulüm görüyormuş...
Miş miş de muş muş...
İnanın hiçbir yöneticinin, müdürün bu sıkıntılar umurunda değil, derdi hiç değil!
Hala “Nasıl ezebilirim, nasıl yıldırabilirim, o makama nasıl gelebilirim”in hesabı yapılıyor.
Edep yahu!
***
Bi gidin, bi gidin Allah aşkına!
Sağlıkta yaşanan tüm bu olumsuzlukların tek nedeni:
Siyasilerin, sendikaların, cemaatlerin, tarikatların, derneklerin referanslarıyla sağlık kurumlarının üst makamlarına atanan şeyhler, şıhlar ve liyakatsız yöneticilerdir nokta.
Vatandaş için, hastalar için bendenize göre yapılan faydalı hiç ama hiçbir şey yok!
Varsa söyleyin de yazalım.
Yıllardır hala yoğun bakım, klinik yatakları ihtiyacı karşılayamıyor...
Hala özellikli branşlarda hekim yetersiz...
Hala depremsellik yönünden hastane binaları tam anlamıyla güçlendirilemedi...
Ve hala yıllardır kamu hastanelerimizin inşaat çalışmaları bitirilemedi...
Sorsanız hepsinin de “Abidik kubidik!” cevapları var ha!
Bürokrasi, müteahhit firmalar, bakanlık...
Bitmedi gitti şu bahaneler...
Bursalılar olarak “Yeteer!” diyoruz artık...
Elbette ki bu kaosun içinde uygulanan yanlış sağlık politikalarının da payı büyük!
Amma!
***
İlimize atanan İl Sağlık Müdüründen başkanlara, yardımcılarından başhekimlerine, hastanelerdeki müdür ve yardımcılarına kadar sağlık kurumlarımızın üst makamlarına atanan tüm bürokratlar görevden alınmadığı, liyakatlı yöneticiler getirilmediği sürece bu problemlerle her daim karşılaşacağız.
“Bakan, o başkana dokunma dedi”, “O bakanın tanıdığı”, “O kişinin arkasında şu siyasi var”, “O adamı sendika destekliyor” gibi söylemlere artık son noktayı koymanın zamanı çoktan geldi geçiyor bile...
Biz Bursalılar böyle sağlık yöneticilerine müstahak değiliz!
Bursa kamu hastanelerinin her yeri adeta müfettiş kaynıyor...
Niye?
Nedenini biliyorsunuz elbette!
Yönetim zafiyeti ve vicdanı nasır tutmuş, gözünü para hırsızı bürümüş bazı hekimler ve sağlık personeli sayesinde...
Ve bu yaşananların sorumlusu yıllarca yapılanlardan haberi olupta hiçbir şey yapmayan, kulağının üstüne yatan, göz yuman bazı hastane yöneticileri ve müdürlerdir...
Yalansa “Yalan!” deyin!
***
İl Sağlık Müdürü Dr. Orkun Yıldırım Bey!
Evet siz!
Göreve geldiğinizden beri sağlık hizmetleri sunumunda yaptığınız radikal hizmetler nelerdir?
Siz başka şehirden gelmediniz.
Yıllarca ilimizdeki bazı sağlık kurumlarında da yöneticilik yaptınız...
Yani, Bursamızın kamu sağlığını çok iyi bilenlerdensiniz...
Saha Koordinatörlüğü görevinizde başarılı mıydınız, değil miydiniz o bakanlığın taktirinde...
Ancak İl Sağlık Müdürlüğü göreviniz için sağlık çalışanlarının ifadesiyle yazıyorum:
Tam bir hayal kırıklığısınız!
Neredeyse göreve gelişiniz bir yıl olacak...
Muradiye’deki Memleket Hastanesi'nin son durumu nedir?
Acemler'de yapımı süren Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi ne zaman tam kapasite ile hizmete açılacak?
Genel Hizmet Hastanesi yapılacak denilen Yıldırım ilçesindeki eski Yüksek İhtisas Hastanesi'nin boşalttığı alan için başka bir plan mı var?
“Yapçaz -etcez” dediğiniz yeni kamu hastaneleri ile ilgili son durum nedir?
Kapatılan 112 noktalarının kaçını açtınız?
Ve son soru:
İçiniz rahat mı?
aynı durum bursa nın köklü hastanesi ilker çelican fizik tedavi hastaneside de yaşanmaktadır. yani eski tabiri ile eski askeri hastane... burada herşey eski tas eski hamam dedirtirçesine taşarondan kadroya geçen personalleri bir türlü benimseyememiş , dışlama ve mobing ile tehtid ile terbiye etme durumu mevcuttur. memur olunca görmezden gelinen şeyler kadroya geçen personal de mobing tehtidi ile devam eder... Kadroya geçen personali , personali gibi görmeyip memurunu adam yerine koyan ('' Çünkü o memur ya sen ?..'') Bir yönetim Sizce bu dışlama değil midir ?..
İnönunun bir sözü var hani der namuslular namussuzlar kadar cesur olmadıkça yani ben burda genelleme yapamam yapanları genelliyirum nasıl yaptıklarınızdan pusmanmisinuz degdimu 3 gunluk dünyada hem itibar hemde haysiyetini kaybettinizz bir suru insan Suzi kınadı hatta hakkini haram etti bende haran edeceğim bugün acirsan acınacak hale gelirsin derslerini alsınlar bir daga gelen yapamasin aslan Mehmetçik şehit oluyor bizler için şehitlerin emaneti bu ülkemizde lale hanim gibi cesur yürekler oldukça bizlerde takip ettikçe sizlere gün yüzü yok gerçekten zulum çalmak sona erecektir devlet yumruğunu vurmaya vallahi herkese kim varsa sorsun hesabini bune yahu edep başa taç imiş herderde ilaç imiş teşekkürler lale hanım burda ilmin lale hanim gücü yorumlara yansıyor ve yetkililer gereğini yapmaya başlıyor devlet sahipsiz değildir haramiler suz heyecanlanmak devlet uyumaz vurur öncesini perişan eder birde adale tokadını vurdumu el çalar söz soyler adalet teceli eder hak soyler görüşmek uzre
Kaleminize,yüreğinize sağlık Lale hanım ...... Sağlık müdürü geldiğinden beri giden Fevzi müdür gibi çivi çakmamaya yemin etmiş, Fevzi müdür bulduğu trabzonluyu başkan başkan yardımcısı hastane başhekimi hastane müdürü yaptı tek kriteri Trabzonlu olmalarıydı midemiz bulanmıştı gitti diye sevindik Allah onda hakkımızı koymasın bu yenisi geldi bunun tek kriteri cemeatçi olsun yeterli liyakat hak getire ..Az önce haberlerde reis bas bas bağırdı cemeatcilere,kumpasçılara müsade etmeyeceğiz diye.... inşallah reis geçmişi fetö,metö,ketö süslü sözleşmeli leş yiyicileri görürde sağlık teşkilatına çeki düzen verir yoksa hastalar hastane kapılarında sürünüp duracak..
Müdür ne ki müdür yardımcıları ne ki yüksek ihtisasin şefleri sorumluları asıl bunlar incelenmeli araştırılmalı vardiyalarda ikilik yapan ben sorumlunun çok yakiniyim diyip herkesi parmağında oynatan var şefi kendine kukla yapanlar var garibani ezip yandaslarini kayiranlar var vardilarda guruplasmalar var dün şef olmuş ne oldum delisi olanlar var iki kelimeyi bir araya getiremeyip birilerjnin sayesjnde bir yerlere gelen zavallılar var riyakat yok hastaneyi pislik götürüyor her yer lavabolar pislik içinde bu benim işim değil diyip işi savsaklayan var kraldan çok kralcilar var fors leydi gibi davranıp arkasına güvenip gelen gidene atar yapan var istediği yerde çalışıp istediği gibi davranıp istediği gibi ortalığı karıştıran var nerde adalet nerde nizam kraldan çok soytarılar var hastane sahipsiz hastane denetimsiz herkes bir tarlanın başını tutmuş at kosturmakta yazık bu gidişat bu saltanat son bulmalı zira adil yonetilmeyen bir yerde turist Ömerler çok olur ama umut ve zaman ...
Sadece Ak parti ye kim oy vermedi diye onu araştırıyor oyle görev verdiler heralde
Hastanenin yapılmasını en çok isteyen kişi müdür bey olur. Herkes sihirli değnekle iş yapılmasını bekliyor. Azıcık insaflı olun yorum yazarken yazık günah. Evimizde ufacık bir tamir için bile yeri geliyor usta yeri geliyor bütçe bulamıyorsunuz. Yorum yazanların hepsi işini gücünü doğrumu yapıyor etrafınızdaki düzeltebiliyormısunuz. dönüp bir kendinizede bakın.
Hadi oradan.. Senin müdürün cemaat hariç birşey biliyor mu?
Bu şehirde 2-3 yılda hastaneler tamamlanıp hizmete alındı şehir hst İnegöl gemlik Gürsu İznik Orhangazi Karacabey Kemalpaşa vs vs Müdür bey yüzde 90 ın üstünde tamamlanma oranlı hastaneyi tamamlayamadı böyle bir masumiyet karinesi olamaz bir kere ekip zayıf bir önceki müdür ve ekibi ne yaptıda aynı ekiple devam ediyor Oda akraba hemşehri siyaset cemaat dernek muhterislerinin telkinlerine uydu ve aynı tas aynı hamam
Lale hanım birde siyasilerle mini mini fotoğraflar çekilip onları arkasına alıp başhekimlikte akşama kadar oturan temizlik personeli miniman var onlarda yazınızda yazmanız gerekirdi.
Gelen gideni aratıyor. Bursa sağlığında En pasif ve kötü dönem.
Kaleminize sağlık, kitabın ortasından konuşmuşsunuz
Boşuna uğraşmayın lale hanım onların gözleri var görmez kulakları var duymaz kalpleri var vicdani azabı çekmez binaenaleyh nasır tutmuşlardır . Cumhurbaşkanı gerçekten erimeyi görürde bunları kovalarsa ve liyakat sistemi uygulanırsa bu işler düzelir aksi halde millet inlemeye bunlarda yiyip yiyip semizlenmeye devam edecek